Drukuj
Na szlaku rowerowym

Trasa szlaku, rozciągającego się na długości 100 km,  nawiązuje do marszu Tadeusza Kościuszki pod Racławice w 1794 r. i powrotu po zwycięskiej bitwie pod Kraków. Obejmuje gminy satelickie na północ od Krakowa.

 

Na terenie Gminy Słomniki biegnie przez malownicze tereny Wyżyny Miechowskiej odznaczającej się rozległymi wzniesieniami oraz charakterystycznymi obniżeniami , tzw. padołami.  Wytyczono go drogami o bardzo małym natężeniu ruchu, wśród pól i lasów.

Od południa trasa rozpoczyna się wśród lasów w okolicach Goszczy i Polanowic, dalej biegnie zacisznymi drogami leśnymi przez Niedźwiedź obok  kościoła pw. św. Wojciecha z zabytkową figurą Madonny z Dzieciątkiem. Przez Rynek w Słomnikach, mijając XIX-wieczny kościół pw. Bożego Ciała, czerwony szlak wiedzie do Prandocina obok XII-wiecznego kościoła romańskiego pw. św. Jana Chrzciciela oraz w pobliżu mogił powstańców styczniowych, tzw. Mogiłek.  Trasa opuszcza gminę Słomniki w Sosnówce, obok kapliczki upamiętniającej obozujących tu powstańców styczniowych na skraju gęstego lasu.

Szlak szosowo-terenowy. Oznaczenie: kolor czerwony.

Odsłony: 22490